top of page

Brunello di Montalcino Vinsmagning - besøg fra Tassi

tors. 05. feb.

|

The Great Wine Experience

Kom med og oplev magien i Brunello di Montalcino, når Fiamma Tassi fra den anmelderroste, familieejede vingård Tassi gæster os denne aften. 

Tickets are not on sale
See other events
Brunello di Montalcino Vinsmagning - besøg fra Tassi
Brunello di Montalcino Vinsmagning - besøg fra Tassi

Tid & Sted

05. feb. 2026, 18.00 – 20.00

The Great Wine Experience, Kompagnistræde 30, 1208 København, Denmark

Om eventet

Kom med og oplev magien i Brunello di Montalcino, når Fiamma Tassi fra den anmelderroste familieejede vingård Tassi gæster os denne aften. 


Dette er smagningen for alle Sangiovese-elskere! Brunello er den mest prestigefyldte rødvin på Sangiovese, og det smukke vinområde Montalcino i Toscana er dens ikoniske hjem.


Vi besøgte Tassi sidste sommer og blev taget med storm af husets personlige stil: enormt vellavet, smooth, dyb og kompleks Brunello med smukt lagringspotentiale. Nu glæder vi os til endelig at introducere deres vine til vores vinklub – og denne gang med Fiamma - datter til ejeren Fabio Tassi - selv ved bordet.


Fiamma guider os igennem 7 forskellige Brunello di Montalcino vine – fra den klassiske Brunello til flere enkeltmarker og den prestigefyldte Franci Riserva. Vi smager, sammenligner terroir, marker og årgange – og får historien direkte fra én der er vokset op i vinmarkerne og har Sangiovese i blodet. 


Efter den guidede smagning er der…


Google Maps blev blokeret på grund af dine indstillinger for Analytics og funktionelle cookies.

Del event

The Great Wine Experience

Kompagnistræde 30

1208 København K

Email: natalie@tgwe.dk

Tel: 50 12 83 81

Åbningstider / Opening hours

Onsdag / Wednesday ... 11.00-18.00

Torsdag / Thursday ... 11.00-18.00

Fredag / Friday ... 11.00-20.00

Lørdag / Saturday ...  11.00-17.00​

 

​Vi kan altid træffes på email og telefon alle ugens dage

You can always reach us by email and phone any day of the week.

bottom of page